RNF14DTD69R8
Mfr.Part #
RNF14DTD69R8
Description
RES 69.8 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
0.56 mm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
69.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW