RNF14DTD665R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD665R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 665 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Copper, Tin
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
665Ohm
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Series :
RNF
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNF14DTD665R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 665Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,