RNF14DTD5K76
Mfr.Part #
RNF14DTD5K76
Description
RES 5.76K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
5.76kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
FLAME PROOF
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTD5K76
FIXED RESISTOR, 5.76kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,