RNF14DTD597R
Mfr.Part #
RNF14DTD597R
Description
RES 597 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
1 (Unlimited)
Diameter :
2.35mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
Packing Method :
TR
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
597Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD597R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 597Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,