RNF14DTD590R
Mfr.Part #
RNF14DTD590R
Description
RES 590 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Resistance :
590Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Copper, Tin
Datasheets
RNF14DTD590R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 590Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,