RNF14DTD576R
Mfr.Part #
RNF14DTD576R
Description
RES 576 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
576Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNF14DTD576R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTD576R
FIXED RESISTOR, 576Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,