RNF14DTD54K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD54K9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 54.9K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
54.9kOhm
Series :
RNF
Lead Diameter :
0.56 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RNF14DTD54K9
FIXED RESISTOR, 54.9kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,