RNF14DTD549R
Mfr.Part #
RNF14DTD549R
Description
RES 549 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
549Ohm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Diameter :
0.56 mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD549R
FIXED RESISTOR, 549Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,