RNF14DTD53R6
Mfr.Part #
RNF14DTD53R6
Description
RES 53.6 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
53.6Ohm
1 (Unlimited)
Surface Mount :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF14DTD53R6
FIXED RESISTOR, 53.6Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,