RNF14DTD4K75
Mfr.Part #
RNF14DTD4K75
Description
RES 4.75K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
4.75kOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTD4K75
FIXED RESISTOR, 4.75kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,