RNF14DTD4K22
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD4K22
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.22K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
RNF
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
4.22kOhm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Datasheets
RNF14DTD4K22
FIXED RESISTOR, 4.22kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,