RNF14DTD40K2
Mfr.Part #
RNF14DTD40K2
Description
RES 40.2K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
40.2kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNF14DTD40K2
FIXED RESISTOR, 40.2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,