RNF14DTD3K65
Mfr.Part #
RNF14DTD3K65
Description
RES 3.65K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
3.65kOhm
Series :
RNF
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Wire
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF14DTD3K65
FIXED RESISTOR, 3.65kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,