RNF14DTD3K52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD3K52
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.52K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
3.52kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Composition :
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Package / Case :
Axial
Series :
RNF
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF14DTD3K52
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.52kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,