RNF14DTD2K94
Mfr.Part #
RNF14DTD2K94
Description
RES 2.94K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
2.94kOhm
Flame Retardant Coating, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
0.56 mm
Published :
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RNF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTD2K94
FIXED RESISTOR, 2.94kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,