RNF14DTD2K71
Mfr.Part #
RNF14DTD2K71
Description
RES 2.71K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Axial
Packing Method :
TR
Resistance :
2.71kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
RNF14DTD2K71
FIXED RESISTOR, 2.71kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,