RNF14DTD2K52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD2K52
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.52K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
RNF
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
2.52kOhms
Power Rating :
250mW
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTD2K52
2.52kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,