RNF14DTD2K37
Mfr.Part #
RNF14DTD2K37
Description
RES 2.37K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistance :
2.37kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Metal Film
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTD2K37
FIXED RESISTOR, 2.37kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,