RNF14DTD27K1
Mfr.Part #
RNF14DTD27K1
Description
RES 27.1K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Power Rating :
250mW
Resistance :
27.1kOhm
Datasheets
RNF14DTD27K1
FIXED RESISTOR, 27.1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,