RNF14DTD1K91
Mfr.Part #
RNF14DTD1K91
Description
RES 1.91K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
1.91kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Copper, Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
11 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14DTD1K91
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.91kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,