RNF14DTD1K89
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD1K89
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.89K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNF
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packing Method :
TR
Resistance :
1.89kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNF14DTD1K89
FIXED RESISTOR, 1.89kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,