RNF14DTD1K72
Mfr.Part #
RNF14DTD1K72
Description
RES 1.72K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.72kOhm
Datasheets
RNF14DTD1K72
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.72kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,