RNF14DTD1K62
Mfr.Part #
RNF14DTD1K62
Description
RES 1.62K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
yes
Diameter :
2.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Metal Film
Contact Plating :
Copper, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.62kOhm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTD1K62
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.62kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,