RNF14DTD182K
Mfr.Part #
RNF14DTD182K
Description
RES 182K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Series :
RNF
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
182kOhm
Datasheets
RNF14DTD182K
FIXED RESISTOR, 182kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,