RNF14DTD172K
Mfr.Part #
RNF14DTD172K
Description
RES 172K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
RNF
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
172kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%