RNF14DTD16R2
Mfr.Part #
RNF14DTD16R2
Description
RES 16.2 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
RNF
Lead Diameter :
0.56 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
16.2Ohm
Datasheets
RNF14DTD16R2
FIXED RESISTOR, 16.2Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,