RNF14DTD15R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Copper, Tin
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
15Ohm
Diameter :
2.35mm
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
250mW
Series :
RNF
JESD-609 Code :
e3
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RNF14DTD15R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,