RNF14DTD140R
Mfr.Part #
RNF14DTD140R
Description
RES 140 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
140Ohm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
Datasheets
RNF14DTD140R
FIXED RESISTOR, 140Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,