RNF14DTD120R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD120R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Resistance :
120Ohm
Series :
RNF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance :
±0.5%
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.56 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W