RNF14DTD113R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD113R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 113 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.56 mm
Package / Case :
Axial
Published :
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
RNF
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
113Ohm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14DTD113R
FIXED RESISTOR, 113Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,