RNF14DTD10R0
Mfr.Part #
RNF14DTD10R0
Description
RES 10 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Additional Feature :
FLAME PROOF
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.35mm
Contact Plating :
Copper, Tin
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNF14DTD10R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,