RNF14DTD100R
Mfr.Part #
RNF14DTD100R
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
250mW
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.56 mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Published :
Resistance :
100Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTD100R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTD100R
FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,