RNF14DTC988R
Mfr.Part #
RNF14DTC988R
Description
RES 988 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Copper, Tin
Packing Method :
TR
Series :
RNF
Diameter :
2.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Resistance :
988Ohm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Metal Film
Datasheets
RNF14DTC988R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 988Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,