RNF14DTC920R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC920R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 920 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Series :
RNF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Resistance :
920Ohm
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF14DTC920R
FIXED RESISTOR, 920Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,