RNF14DTC90R9
Mfr.Part #
RNF14DTC90R9
Description
RES 90.9 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Published :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RNF
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Copper, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
90.9Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Wire
Diameter :
2.35mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RNF14DTC90R9
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 90.9Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,