RNF14DTC6K65
Mfr.Part #
RNF14DTC6K65
Description
RES 6.65K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mount :
Axial, Through Hole
11 Weeks
Radiation Hardening :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
6.65kOhm
Series :
RNF
Contact Plating :
Copper, Tin
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.35mm
Datasheets
RNF14DTC6K65
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.65kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,