RNF14DTC6K49
Mfr.Part #
RNF14DTC6K49
Description
RES 6.49K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Diameter :
2.35mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
ROHS3 Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Resistance :
6.49kOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF14DTC6K49
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.49kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,