RNF14DTC59K7
Mfr.Part #
RNF14DTC59K7
Description
RES 59.7K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
59.7kOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
No
Datasheets
RNF14DTC59K7
FIXED RESISTOR, 59.7kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,