RNF14DTC53R6
Mfr.Part #
RNF14DTC53R6
Description
RES 53.6 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Resistance :
53.6Ohm
Wire
Mount :
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
2
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14DTC53R6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 53.6Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,