RNF14DTC4K12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC4K12
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.12K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
4.12kOhm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Copper, Tin
Series :
RNF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.35mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RNF14DTC4K12
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.12kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,