RNF14DTC49R9
Mfr.Part #
RNF14DTC49R9
Description
RES 49.9 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Copper, Tin
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
e3
Published :
Diameter :
2.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Axial, Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.5%
yes
Radiation Hardening :
Power Rating :
250mW
Resistance :
49.9Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTC49R9
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 49.9Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,