RNF14DTC470R
Mfr.Part #
RNF14DTC470R
Description
RES 470 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
e3
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNF
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
470Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNF14DTC470R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTC470R
FIXED RESISTOR, 470Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,