RNF14DTC453R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC453R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 453 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.56 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Resistance :
453Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNF14DTC453R
FIXED RESISTOR, 453Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,