RNF14DTC43K2
Mfr.Part #
RNF14DTC43K2
Description
RES 43.2K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance :
43.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Surface Mount :
No
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.56 mm
Axial
Datasheets
RNF14DTC43K2
FIXED RESISTOR, 43.2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,