RNF14DTC41R2
Mfr.Part #
RNF14DTC41R2
Description
RES 41.2 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RNF
Mount :
Axial, Through Hole
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
41.2Ohm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.5%