RNF14DTC40R2
Mfr.Part #
RNF14DTC40R2
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
1 (Unlimited)
Diameter :
2.35mm
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
Metal Film
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Copper, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
40.2Ohm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTC40R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 40.2Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,