RNF14DTC261K
Mfr.Part #
RNF14DTC261K
Description
RES 261K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
RNF
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
1 (Unlimited)
Diameter :
2.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Plating :
Copper, Tin
Flame Retardant Coating, Safety
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
261kOhm
Datasheets
RNF14DTC261K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 261kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,