RNF14DTC249K
Mfr.Part #
RNF14DTC249K
Description
RES 249K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
249kOhm
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.56 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Metal Film
Surface Mount :
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Datasheets
RNF14DTC249K
FIXED RESISTOR, 249kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,