RNF14DTC243R
Mfr.Part #
RNF14DTC243R
Description
RES 243 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Metal Film
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
e3
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
243Ohm
Datasheets
RNF14DTC243R
FIXED RESISTOR, 243Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,