RNF14DTC1K62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTC1K62
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.62K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNF
Lead Diameter :
0.56 mm
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
1.62kOhm